Sommelier in njegov pomen v eno-gastronomiji

Avtor: Jožef Kamenšek
Razvoj in širjenje pivske kulture preko sommelierstva sta v eno-gastronomiji, predvsem pa v gostinstvu velik premik do katerega je prišlo zaradi napredka v kletarjenju in vinogradništvu. Z izobraževanjem sommelierjev smo začeli leta 1990 na Srednji šoli za gostinstvo in turizem v Mariboru pod okriljem GZS.
Sommelier je poklic prihodnosti. Skrbi za povezavo vina z jedmi, ter pomaga gostu pri izbiri. Uradni slovenski prevod mednarodnega naziva Sommelier je vinski svetovalec.

Pri nas se je začelo somelierstvo razvijati, po letu 1990, ko so ustanovitelji Gospodarska zbornica Slovenije, Kmetijski zavod Maribor, Vinag Maribor s svojo prvo slovensko vinoteko, Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor, Poslovna skupnost za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije začeli izobraževati prve sommelierje na Srednji šoli za gostinstvo in turizem v Mariboru.

Poleg imenovanih ustanoviteljev so bili za razvoj in izobraževanje imenovani predavatelji, ki so prihajali iz vrst strokovnjakov s področja eno-gastronomije. Prvi in glavni organizator je bil takratni strokovni sodelavec na GZS, gospod Anton Strajner, ki je skupaj s takratnim ravnateljem, Srednje sole za gostinstvo in turizem Maribor gospodom Marjanom Velnarjem, gospodom Mirom Predtnerjem, gospodom Zdenkom Rajharjem, gospodom Tonetom Vodovnikom, gospodom Janezom Verbotnom, gospodom Jožefom Kamenškom in drugimi izpeljali prvo izobraževanje. Skupina je pripravila program, ki je bil potrjen, ter zaščiten pri pristojnih organih Republike Slovenije.

Začetki so bili seveda zelo težki in veliko je bilo potrebno storiti, da se je ta oblika izobraževanja uveljavila. Zanimanje za ta lepi in spoštovani poklic raste iz leta v leto.

Sommelierji – vinski svetovalci – so združeni v svetovno organizacijo , ki je organizirala že več izobraževanj in svetovnih prvenstev sommelierjev na različnih koncih sveta.

V Sloveniji je sommelierstvo pri GZS Slovenije združeno v Društvu gostinskih delavcev Slovenije. V njegovem okrilju deluje kot sekcija, ki jo vodi predsednik g. Magdič Anton, Sommerlier druge stopnje in priznani gostinec iz Šenčurja pri Kranju.

V dvanajstih letih, od kar izobražujemo vinske svetovalce, je končalo izobraževanje že 360 vinskih svetovalcev, ki so zaposleni neposredno v restavracijah, gostilnah, vinotekah in kleteh, nekateri pa so se začeli posredno ali neposredno ukvarjati z vinom.

Namen izobraževanja je poučiti slušatelje o trti, vinu, povezavi vina z jedmi, uporabi vina v kuhinji in seveda o pravilni postrežbi. Danes je zelo pomembna kultura uživanja vina in poskrbeti je potrebno, da je ta pijača postavljena na prvo mesto, ne samo kot pijača, temveč tudi kot zdravilo, če jo uživamo v ustreznih količinah.
Izobraževanje somelierjev poteka na prvi in drugi stopnji, tretja stopnja pa daje sommelierjem mednarodno kvalifikacijo oziroma naziv Sommmelier-profesionel. Priprava in izvedba izobraževalnega programa za naziv Sommelier je v rokah Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor in GZ Slovenije.

Prepričan sem, da bomo s pravilnim pristopom in prizadevnostjo izobrazili še veliko vinskih svetovalcev in s tem kvalitetno izobražen kader.

Cilji sommelierja so jasni. Njegovo poslanstvo je usmerjeno k povezavi vina z jedmi in pravilni postrežbi. Stremeti moramo h komercialni ponudbi in prodaji vina, zadovoljiti gosta, biti strokovno podkovani, zastopati interese pridelovalcev, prodajalcev in potrošnikov ter poznati različne kulinarične in eno-gastronomske kategorije.

Jožef Kamenšek org. posl.gost. – Sommelier II