S tradicionalno in jubilejno, 10. trgatvijo "Treh kraljev", ki je v soboto (6.1.) potekala, po lepem in sončnem vremenu, v kapelskih vinorodnih goricah, so svoja opravila za sezono 2006, razen malenkosti, končali tudi pri Vinogradnitvu Kupljenovih v Okoslavcih.Kupljenovi so opravili predzadnjo trgatev
letnika 2006.
Po rednih oktobrskih, poznih novembrskih ter Lucijini trgatvi (13.decembra), je tako na nekako svečan način, prav na praznik treh kraljev, potekalo e predzadnje dejanje v Kupljenovih vinogradih, kjer domuje tudi Slovenska vinska kraljica in vinska kraljica Radgonsko kapelskih goric za leto 1998 Irena Kupljen. Ostalo jim je le e olanje vin v kleti ter čakanje na ledeno trgatev, saj so pustili e okoli 200 trsov čudovitega traminca, ki bi ga radi trgali, ko bo temperatura vsaj tri dni skupaj pod minus sedem stopinj. Če temu ne bo tako pa bodo svoje zadnje dejanje v vinogradu opravili 8. februarja, in natisnili bodo Preernov traminec.
Minulo soboto, na praznik treh kraljev, ko so v nekaterih sosednjih vinogradih rezali trse za novo sezono, pa je okoli 30 trgačev, Kupljenovih prijateljev in znancev iz tajerske, Prekmurja, Koroke in drugih delov drave, v prijetnem vzduju, ob lepi pesmi Dravograjskega okteta, potrgalo grozdje z okoli 300 trsov sorte ipon, kar je redkost. Omenjena sorta slovi namreč po tem, da jagode hitro odpadejo, a so jih Kupljenovi začitili. In iz okoli 250 kilogramov suhih grozdnih jagod, ki so bile zelo zdrave, so pozneje stisnili dobrih 100 litrov nadvse sladke vinske kapljice jagodni izbor, z več kot 30 odstotki sladkorja. Po trgatvi pa je bilo sila veselo ob vseh dobrotah gospodinje Marice in drugih kuharic ter ob pokunjah odličnih Kupljenovih vin.
Sicer pa so Kupljenovi, ki obdelujejo dobrih 20 hektarjev lastnih vinogradov (nekaj grozdja so tudi odkupili) v minuli sezoni, kljub nekoliko slabim vremenskim pogojem, pridelali nad 120.000 litrov vrhunske kapljice. Kot nam je povedal ugledni vinogradnik Vlado Kupljen so konec minulega leta bili tudi sila uspeni pri prodaji svojega vina, saj e dolgo v decembru niso prodali toliko buteljk, kot je to bil primer decembra 2006. ťTo niti ne preseneča, saj lahko povem samo to, da se vedno znova potrjuje pravilo o tem, da ljubitelji vina hitro prepoznajo in ocenijo dobro kapljico. Kljub večjim predlanskim količinam potrganega grozdja, nam je prodaja uspela zelo lepo, saj praktično nimamo več starega vina. Teav pa ne bo niti zaradi tega ker je lani spet bila vrhunska kakovost pridelanega vinaŤ, nam je e povedal gospodar Vlado Kupljen. Dodal je tudi, da je, k prepoznavnosti njihovega vinogradnitva nedvomno zelo veliko pripomogel naslov Slovenske vinske kraljice za leto 1998, katerega je častno in poteno nosila njihova hčerka Irena. Vsekakor pa bi v ospredje lahko postavili tudi kakovost njihovih vin, ki jih dobro poznajo pravi vinopivci po vsej Sloveniji in tudi izven naih meja. V Sloveniji nekako največ prodajo v blinjem Prekmurju, potem na Korokem, ljubljanskem in gorenjskem območju ter tudi na tajerskem in drugih delih drave.
Sicer pa Kupljenovi imajo trgatev ťTreh kraljevŤ in tudi nekatere druge ťizven sezonskeŤ namenjene tudi srečanju prijateljev in ljubiteljev vina, enako pa tudi nekakni vrsti ťobdarovanja, saj katolika cerkev 6. januar praznuje kot praznik Gospodovega razglaenja ali praznik sv. treh kraljev. Praznik Gospodovega razglaenja (epifanija) je bil uveden na začetku četrtega stoletja, najprej na Vzhodu, nato e na Zahodu. Z besedo epifanija so začeli označevati predvsem prihod modrih z Jutrovega (Vzhoda). Sveto pismo namreč omenja obisk modrih, ki so sledili zvezdi, nali novorojenega Jezusa, se mu poklonili in ga obdarovali z zlatom, kadilom in miro. Njihovo tevilo ni omenjeno, prav tako ne imena. Po tevilu darov pa se je na zahodu ustalilo izročilo o svetih treh kraljih, imenovanih Gaper (Kaspar), Miha (Melhior) in Boltear (Baltazar). Po izročilu naj bi bil Gaper mladenič, Boltear mo, najstareji in sivolas pa naj bi bil Miha. Simbolično naj bi sveti trije kralji tako predstavljali tri človekove staroste dobe.
e v prvi Cerkvi pa so veljali za predstavnike poganskih narodov. Večer pred praznikom svetih treh kraljev je tretji sveti večer (prvi je pred boičem, drugi pa pred novim letom). V Sloveniji je v navadi kropljenje z blagoslovljeno vodo in kajenje s kadilom po vseh prostorih hie. Ponekod pa se na vhodna vrata napie začetnice imen treh kraljev z letnico novega leta, tako letos 20 + G + M + B + 07.
Besedilo in foto: Oste Bakal