Minister Iztok Jarc na "Moje vino"

Minister Iztok Jarc na otvoritvi vinskega sejma "Moje vino" nagovoril prisotne. V svojem nagovoru udeležencem je minister Jarc izpostavil vinogradništvo in vinarstvo kot pomembno kmetijsko panogo, ki poleg gospodarske vloge daje krajini značilni videz, ohranja slovensko kulinarično in turistično ponudbo in nenazadnje vpliva na poseljenost slovenskega podeželja. Pri tem je še posebej izpostavil kakovost slovenskih vin.
NAGOVOR OB OTVORITVI SEJMA ťMOJE VINOŤ
Gospodarsko razstavišče Ljubljana, 31. 5. 2007

Dragi gostje,
spoštovani vinogradniki in vinarji,
vesel sem, da smem biti danes tukaj z vami in v čast mi je, da bom lahko odprl vinski sejem ťMoje vinoŤ, ki po nekaj letih zopet vrnil v slovensko prestolnico. Včeraj se je končalo 53. mednarodno ocenjevanje vinskih vzorcev in alkoholnih pijač, na katerem se je med seboj pomerilo več kot 600 vzorcev kar iz 25 držav. To dokazuje, da Slovenija kljub svoji majhnosti ostaja zanimiva točka na svetovnem vinskem zemljevidu.

Kako tudi ne bi bila?
Vinogradi in vino so od nekdaj združevali slovenski narod in pletli številne prijateljske vezi po svetu. Kljub majhnemu obsegu sta vinogradništvo in vinarstvo pri nas pomembna kmetijska panoga. Ne le zaradi svoje gospodarske vloge, ampak tudi zaradi ohranjanja baročnega mozaika kulturne krajine ter prepoznavne slovenske kulinarične in turistične ponudbe. To nenazadnje vpliva tudi na ohranjanje poseljenosti slovenskega podeželja.
S količino pridelanega vina se resda ne moremo primerjati s svetovnimi velesilami, kot so npr. Španija, Italija, Francija. Zagotovo pa se lahko primerjamo s kakovostjo. To dokazujejo priznanja našim vinogradnikom in vinarjem na evropskih in svetovnih ocenjevanjih vin.

Dame in gospodje,
Slovenija je z vstopom v EU postala del enotnega trga in soočili smo se s ponudbo konkurenčnih držav, velikih pridelovalk vina. Z globalizacijo svetovnega trga se je povečala tudi ponudba vin iz tretjih držav, ki imajo ugodnejše pogoje za pridelavo vin. Vse to pa vpliva tudi na oblikovanje cen na trgu.

Pred nami je reforma evropskega vinskega trga, katere namen je predvsem uravnati ponudbo in povpraševanje ter pospešiti promocijo in porabo evropskih vin. Na ministrstvu se zavedamo specifičnosti slovenskega sektorja v okviru EU, zato smo vedno bili in bomo sogovornik predstavnikom vinogradništva in vinarstva. Prizadevali si bomo za rešitve, ki bodo v prid slovenskim interesom na tem področju.
Kot veste, bomo v prvi polovici prihodnjega leta predsedovali EU in zna se zgoditi, da bo ena od prioritetnih nalog v kmetijstvu tudi zaključevanje reforme evropskega vinskega sektorja. V okviru usklajevanja interesov 27 držav članic bodo potrebni kompromisi.
Sloveniji pripada čast in odgovornost, da kot prva nova država članica EU, predseduje tako pomembni mednarodni skupnosti. Zavedamo se pomena usmerjanja skupne kmetijske politike v tem polletju. Kljub temu pa moramo predsedovanje razumeti tudi kot priložnost za promocijo Slovenije kot vinske dežele. Za poslovni uspeh sektorja je potrebna dobra organiziranost slovenskih vinogradnikov in vinarjev, ki bodo na pravi način znali tržiti pestro ter kakovostno vinsko ponudbo.

Vir: www.mkgp.gov.si