29. mednarodno ocenjevanje kakovosti mesa in mesnih izdelkov

Predsednik ocenjevalne komisije je bil prof.dr. Božidar Žlender, Biotehniška fakulteta Ljubljana, podpredsednik prof.dr. Janez Marinšek, Veterinarska fakulteta Ljubljana, podpredsednica pa višji pred.mag. Marlena Skvarča, Biotehniška fakulteta Ljubljana.
46. mednarodni kmetijsko-živilski sejem
Gornja Radgona, od 23. do 29. avgusta 2008

K REZULTATOM 29. MEDNARODNEGA OCENJEVANJA KAKOVOSTI MESA IN MESNIH IZDELKOV

Na ocenjevanju mesa in mesnih izdelkih je skupno, v kategoriji svežega mesa in v kategorijah različnih mesnih izdelkov letos sodelovalo 33 podjetij iz 4 držav (Slovenija, Hrvaška, Avstrija in Srbija) s 327 izdelki.

Predsednik ocenjevalne komisije je bil prof.dr. Božidar Žlender, Biotehniška fakulteta Ljubljana, podpredsednik prof.dr. Janez Marinšek, Veterinarska fakulteta Ljubljana, podpredsednica pa višji pred.mag. Marlena Skvarča, Biotehniška fakulteta Ljubljana.
Člani komisije so bili: višji pred. mag. Alenka Rajar, Biotehniška fakulteta Ljubljana, prof.dr. Slavko Čepin, Biotehniška fakulteta Ljubljana, Oddelek za zootehniko, doc.dr. Lea Gašperlin, Biotehniška fakulteta Ljubljana, doc.dr. Andrej Plestenjak, Biotehniška fakulteta Ljubljana, prof.dr. Branimir Čavlek, Prehrambeno biotehniški fakultet, Zagreb, dr. Andrej Kirbiš, Veterinarska fakulteta Ljubljana, dr. Tomaž Polak, Biotehniška fakulteta Ljubljana, Vesna Pipan, univ.dipl.inž., MIP d.d., Andreja Banko, univ.dipl.inž., MIR d.d., Simona Habjanič, univ.dipl.inž., Perutnina Ptuj d.d., Tina Kozlovič, univ.dipl.inž., Kras d.d. Sežana, Marko Rapotec, univ.dipl.inž., Pivka d.d., Jasmina Halilovič, univ.dipl.inž., KZ Laško z.o.o., Janez Kodila, Kodila d.o.o., Tomo Lečnik, Mesarija Lečnik, Barbara Bratuša, univ.dipl.inž., Proconi d.o.o.
Tehnični vodja ocenjevanja je bil mag. Franc Muhič, Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja.

OCENJEVANJE KAKOVOSTI SVEŽEGA MESA

Ocenjevanje kakovosti mesa in mesnih izdelkov se je pričelo z ocenjevanjem svežega mesa, ki je potekalo letos od 22. do 23. maja. Sodelovalo je 10 proizvajalcev iz Slovenije in Hrvaške. Prijavili so 45 vzorcev mesa, kar pomeni 18 posameznih vzorcev in
27 kolekcij vzorcev, ki predstavljajo 87 različnih izdelkov iz presnega mesa.

Prof.dr. Božidar Žlender, predsednik komisije, je vtise z ocenjevanja strnil z naslednjimi besedami: ťSodelujoča podjetja so dala prednost mikrokonfekcioniranemu začinjenemu in za kuho/peko pripravljenem mesu, predvsem skupini sekljanin in nabodal (čevapčiči, pleskavice, nabodala, zrezki, klobase…), ki so očitno osnova naše kulinarike, predvsem v nastopajoči poletni sezoni pripravljanja mesa na žaru. Visok delež nagrajenih izdelkov pomeni povečanje deleža izdelkov najboljše kakovosti. To kaže na visoko znanje tehnologov in primerno raven tehnološke opremljenosti podjetij, ki sledi svetovnim trendom v ponudbi mesa. Razen običajnih vrst mesa (svinjine, govedine, jagnjetine, perutnine – piščančje, puranje meso) drugih vrst mesa ni bilo. Zato se bomo skupaj z organizatorjem v bodoče trudili vzpodbujati proizvajalce za večje sodelovanje s ponudbo rib in ribjih pripravkov, kunčjega in divjačinskega mesa, ter še nekaterih drugih bolj eksotičnih vrst mesa.Ť

OCENJEVANJE KAKOVOSTI MESNIH IZDELKOV

Drugi del ocenjevanja, ocenjevanje mesnih izdelkov, je potekalo od 18. do 19. junija. Nanj je bilo prijavljenih 282 izdelkov, 31-ih podjetij iz Slovenije, Hrvaške, Srbije in Avstrije.

Predsednik komisije, prof. dr. Božidar Žlender, je v zapisniku z ocenjevanja med drugim ugotovil, da devetindvajseto ocenjevanje mesnin kaže v primerjavi s preteklimi leti trend ponovnega zmernega povečanja števila prijavljenih vzorcev in tudi števila sodelujočih podjetij in držav. Delež nagrajenih izdelkov kaže na v povprečju zelo visoko kakovost izdelkov, s katerimi proizvajalci konkurirajo za nagrade. To je ponovna potrditev že večkrat napisane ugotovitve, da mesna industrija in obrt znajo pokazati visoko tehnologijo in znanje ter visoko kakovost izdelkov.

Letos je komisija za stalnost visoke kakovosti izdelkov (3 leta zaporedoma zlata medalja) podelila kar deset ťšampionov kakovostiŤ, kar zagotovo sodi med rekordne bere najvišjih priznanj. ťTo je kot v športu, ko je lažje osvojiti zlato, kot ga braniti. Čestitke vsem dobitnikom teh priznanj, ki so vredna dobre promocije pri kupcih,Ť je še dodal.

Delež novih izdelkov (skupina B) se je ustalil pri okoli 13 %. Varovalne mesnine so letos nekoliko razočarale zaradi majhnega števila prijav (2,1 %), res pa je bilo kar nekaj izdelkov, ki bi lahko bili kot taki deklarirani, a jih proizvajalci niso prijavili v to kategorijo.
Zaključil je z mislijo, ťda je bilo tudi letošnje ocenjevanje mesa in mesnin uspešno, saj smo bili deležni velikega števila izdelkov visoke in vrhunske kakovosti.Ť

Od 21. do 25. julija strokovnim ocenjevanjem sledi še 34. odprto državno ocenjevanje vin – Vino Slovenija Gornja Radgona, dan pred odprtjem sejma, 22. avgusta pa 28. mednarodno ocenjevanje kmetijske mehanizacije in opreme.

Svečana podelitev priznanj z ocenjevanj bo na 46. kmetijsko- živilskem sejmu v Gornji Radgoni od 23. do 29. avgusta 2008. Na njem pa bo moč številne nagrajene izdelke tudi poizkusiti oz. preizkusiti.

______________________
Podrobnejše informacije:
Mateja Jaklič, vodja komerciale, telefon: 02/5642 100, telefaks: 02/5642 160
e-pošta: info@pomurski-sejem.si
Jana Dimec, projektni vodja, telefon: 02/5642 108
e-pošta: jana.dimec@pomurski-sejem.si
Odnosi z javnostmi:
Miran Mate, telefon 041 263 107
http://www.pomurski-sejem.si