LETOS BO LASTNICA VINSKEGA DVORA KAROLINA KOBAL

V petek, 9.1. bodo okronali novo Slovensko vinsko kraljico
Tokrat kraljica znova prihaja z Vipavskega
Potem ko je minulo leto 2008 na Slovenskem vinskem dvoru, kot dvanajsta kraljica v vrsti, preživela Svetlana Širec, je pred koncem lanskega leta prišlo do izbire nove Slovenske vinske kraljice, ki bo „kraljevala“ v letu 2009. In namesto Štajerke Svetlane, se na prestol vrača kraljica z Vipavskega.

Organizatorji izbire iz Pomurskega sejama d.d. iz Gornje Radgone, so namreč pred dnevi opravili izbiro nove, 13. Slovenske vinske kraljice, katero, kot nam je zatrdil direktor Pomurskega sejma d.d. Janez Erjavec in predsednik komisije za izbiro kraljice, v hudi konkurenci ni bilo enostavno izbrati.

Na razpis je bilo prijavljenih osem deklet, ki so ustrezale razpisnim pogojem in so pri izboru izkazale veliko znanja o vinu in splošne razgledanosti. „Komisija je izbrala Vinsko kraljico Slovenije za leto 2009 na podlagi preverjanja iz sklopov splošnega znanja oz. razgledanosti, vinogradništva in vinarstva v Sloveniji, ponudbe in postrežbe vina ter javnega nastopanja v slovenskem in enem od svetovnih tujih jezikov.

Največje število točk in obenem najboljši splošni vtis komisije je odnesla Karolina Kobal iz Vrhpolja pri Vipavi, ki prihaja iz turistično – vinogradniške družine“, nam je povedal direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec.

Dodal je, da bo dosedanja nosilka vinske krone, Svetlana Širec, ki je uspešno opravlja poslanstvo Vinske kraljice Slovenije v letu 2008, krono naslednici predala na svečanem kronanju, ki bo ta petek, 9. januarja 2008 v Zdravilišču Radenci. In takrat bo nova kraljica prevzela svojo obveznost, da bo v svetu promovirala Slovenijo kot izredno vinsko in turistično destinacijo, doma pa bo predvsem skrbela za dvigovanje vinske kulture. Kot rečeno je Karolina Kobal, enako kot vse druge kandidatke, odgovarjala na splošna vprašanja o aktualnih dogodkih doma in v svetu, na vprašanja o vinogradništvu in vinarstvu v Sloveniji in vinarstvu nasploh ter na vprašanja o načinu ponudbe vina. Podala je tudi kratko predstavitev v enem od svetovnih jezikov. Karolina je komisijo prepričala s prijetnim nastopom, v katerim je poleg poznavanja vinogradništva in vinarstva, spoštovanja in ljubezni do vina dokazala tudi visoko stopnjo splošne razgledanosti in komunikativnosti.
Tako je simpatična Primorka postala gospodarica slovenskega vinskega dvora, kot Vinska kraljica Slovenije, za leto 2009.

Po svečani zaobljubi ji je tako dolžnost, da bo leto dni skrbela za promocijo slovenskih vin, vinogradništva, slovenske vinorodne dežele kot zanimive turistične destinacije ter za dvigovanje kulture pitja vina. Na posebnem testiranju prijavljenih kandidatk, kjer je izbrana kraljica z enoletno mandatno dobo, pa so dekleta sploh morala pokazati dobro strokovno znanje s področja vinogradništva, vinarstva in trženja vin, enako pa tudi ustrezno znanje tujih jezikov, kajti odlična slovenska vina je potrebno predstavljati tudi v tujini. Sicer pa, Slovenska vinska kraljica veliko potuje, spoznava nove ljudi, njihove navade in seveda vina. Na teh potovanjih pa zastopa vina iz vseh treh slovenskih vinorodnih dežel in vseh 14 vinorodnih okolišev, in si v javnosti prizadeva za njihovo razpoznavnost ter širjenje kulture pitja vina, in to na vsakem mestu, še posebej, na prireditvah povezanih z vinom.
Besedilo in foto: O.B.

PRVIH DVANAJST…
Sedaj ko so izbrali 13. slovensko vinsko kraljico, je zanimivo našteti vseh 12 dosedanjih „lastnic slovenskega vinskega dvora“. Pred aktualno, 13. slovensko vinsko kraljico, Karolino Kobal, smo v Sloveniji, od leta 1996 imeli že dvanajst kraljic. Najprej je to bila Lidija Mavretič iz Bele krajine (1996), sledijo pa Selma Lukač s Koprskega (1997), Katarina Jenžur iz Posavja (1998), Irena Kupljen iz Radgonsko – kapelskih goric (1999), Martina Stegovec z Vipavskega (2000), Jerneja Bratuša iz Noršincev pri Ljutomeru (2001). V letu 2002 je bila kraljica Tjaša Koroša ravno tako iz Ljutomersko – ormoških goric, v letu 2003 pa Simona Štraus iz Šmarsko – virštajnskih goric. Leta 2004 je to bila Vesna Bajuk iz okolice Metlike v Beli krajini, potem v letih 2005 in 2006 Maja Cigoj iz oklica Ajdovščine, v letu 2007 Maja Benčina iz okolice Vipave, v letu 2008 je to bila Svetlana Širec (iz Krčevine, torej iz mariborsko – ptujskega območja), in sedaj bo na vrsti znova kraljica iz Vipavske doline. (O.B.)