ZLATA RADGONSKA PENINA AMPIONKA NOVEGA SADA
Novi izjemen doseek radgonskih vinogradnikov na enem največjih evropskih kmetijsko ivilskih sejmov.
Druba Radgonske gorice, ki je v zadnjih letih e bolj agresivna na domačih in tujih trgih, je te dni dosegla e en lep mednarodni uspeh. V elji, da bi poviali (vsaj med 8 in 10 odstotkov) prodajo na tujih trgih, se seveda pojavljajo tudi na različnih sejmih in drugih predstavitvah ter ocenjevanjih po različnih dravah. In čeprav svoja peneča in tiha vina prodajajo v skoraj dvajsetih dravah (Hrvaka, Danska, vedska, Kitajska, Čeka, Slovaka, Bosna in Hercegovina, Srbija, Črna Gora, Avstrija, vica, Liechtenstein, Nemčija, Kanada, Singapur, ZDA in Hong Kong), so nekako v ospredju drave nastale na območje nekdanje SFRJ. Zato niti ne preseneča, da so se radgonski vinogradniki spet udeleili tudi velikega mednarodnega ocenjevanja vin in ganih pijač, ki je potekal v okviru največjega kmetijsko ivilskega sejma v jugovzhodni Evropi 76. mednarodnega sejma v Novem Sadu, na katerem se je predstavilo nad 2000 razstavljalcev iz več kot 60 drav z vseh celin. Samo prireditev si je med 9. in 16. majem ogledalo nad 600.000 obiskovalcev od blizu in daleč, na ocenjevanju vin in ganih pijač pa so strokovne komisije ocenile več sto različnih vzorcev vin in drugih pijač.
In med udeleenci so se radgonski vinogradniki predstavili s tirimi vzorci, ki so uspeno prestali stroge ocenjevalce. Za zlato radgonsko penino letnik 2004 so prejeli naslov ampion, zlata radgonska penina letnik 2006 je prejel zlato medaljo, vini Traminec in Sauvignon letnik 2008 pa sta prejeli srebrni medalji. Kot nam je povedal Branko Krian, direktor prodaje pri Radgonskih goricah d.d., ki je bil zelo zadovoljen z doseenim, je njihov cilj, da bi v Srbiji letno prodali 20.000 steklenic svojih vin in penin. Glede na odziv na novosadskem sejmu, kjer imajo lastnega zastopnika za tamkajnji trg, pa se ne bojijo, da jim bo to tudi uspelo.
Poleg Radgonskih goric so se v prestolnici Vojvodine odlično odrezali e nekateri slovenski vinogradniki ter pridelovalci ganih pijač. Tako je Vipava 1894 prejela dve zlati in tri srebrne medalje; Vino Kras Seana po dve zlati in srebrni; Gorička Brda po eno zlato in srebrno; Brič Dekani tiri zlate in dve srebrni; Vino Dornberg ampion in srebrna medalja; ivcova vina Dutovlje srebrna in bronasta medalja; Vinogradnitvo uman Voličina ampion, dve zlati in srebrna medalja. Fructal je prejel eno veliko zlato in eno zlato medaljo…
Sicer pa, odprtja tamkajnjega 76. mednarodnega kmetijskega sejma, se je v Novem Sadu udeleil tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, dr. Milan Pogačnik. Na minister je imel več dvostranskih srečanj, sestal pa se je med drugimi, tudi s srbskim ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo Saom Draginom, s katerim se je pogovarjal o sodelovanju med dravama. Na razstavnem prostoru Slovenije na novosadskem sejmu, se je poleg kmetijskega ministrstva in turističnih kmetij predstavilo tudi 11 slovenskih ivilskopredelovalnih podjetij, ki so izrazila interes za sodelovanje. Tako so se predstavili: Ljubljanske mlekarne, Mlekarna Celeia, Celjske mesnine, Koaki, Panvita, Kras, Jata Emona, Radgonske gorice, Vinska klet Dobrovo, Meja entjur in Čebelarstvo Bonar. Omenjena podjetja so se sicer na sejmu predstavila s svojimi prehrambenimi izdelki, obenem pa je bila to tudi prilonost za utrditev obstoječih in navezavo novih poslovnih stikov s potencialnimi srbskimi partnerji, ter seveda partnerji od drugod, ki so bili v Novem Sadu. Mimogrede pa je kmetijsko ministrstvo v sklopu sejemske predstavitve organiziralo tudi medijsko-poslovni dogodek "Okusiti Slovenijo", s katerim je elelo predstavnikom politike in diplomacije obeh drav, ivilskopredelovalnih podjetij, turizma, kulture in medijev predstaviti slovenski kmetijski in ivilski sektor.
Besedilo in foto: O.B.