Na Kapeli so pripravili 16. „Praznik jeseni in traminca“

STEYERJEV DIŠEČI TRAMINEC „KRALJIČINO VINO 2009“

Letos samo še traminci iz Radgonsko – Kapelskih goric, prihodnje leto pa iz cele države?
Vinogradniki z območja radenske občine, ki so pred slabimi šestimi leti ustanovili svoje Društvo vinogradnikov in ljubiteljev vina Kapela, so minuli konec tedna pripravili svojo osrednjo prireditev, katero že tradicionalno prirejajo vsako jesen, Praznik jeseni in traminca. Letošnja, že 16. prireditev je tretjič potekala pri vinogradniški hiški in klopotcu na Kapeli. Osrednji del prireditve je vsekakor bila razstava tramincev, katerega so tudi letos ocenjevali. Pa ne kdorkoli; 18 vzorcev odličnih tramincev je ocenjevalo šest vinskih kraljic. In ob asistenci predsednikov društev vinogradnikov Kapela – Radenci, Gornja Radgona in Cerkvenjak, Danila Rihtariča, Danila Steyera in Janeza Pučka, radenskega župana Mihaela Petka, direktorice družbe Kapela d.d. Milene Rajk, ter tajnika Društva vinogradnikov in ljubiteljev vina Kapela, dr. Alojza Slaviča, so vinske kraljice: Mateja Prapotnik (Kogovska vinska kraljica), Sanja Klenar (Ljutomerska vinska kraljica), Anja Jamšek (Mariborska kraljica, Polona Divjak (Društvo vinogradnikov Cerkvenjak), Vesna Komatar (Cvičkova princeska) in Janja Korošec (Kraljica Radgonsko – Kapelska kraljica), soglasno odločile, da je najboljši traminec v lanskem letu pridelal znani vinogradnik iz Plitvice Danilo Steyer. Tako je Steyerjev dišeči traminec, po lanski zmagi, ko je postalo „županov traminec 2008“, postal še „Kraljičin traminec 2009“. S tem naslovom pa se bo ponašal do prihodnje prireditve „Praznik jeseni in traminca“. Tako je letos na Kapeli bilo največ „modre krvi“ hkrati kar je navdušilo tudi direktorico družbe Kapela d.d. Mileno Rajk, ki je že začela razmišljati, da bi z vinogradniškim društvom že prihodnje leto pripravili nekakšno državno tekmovanje tramincev, torej prav na območju, kjer omenjeno vrhunsko vino nekako domuje.

Po ocenjevanju tramincev pa se je začel uradni dan prireditve, kjer se je odvijalo marsikaj zanimivega. Po pozdravnih nagovorih predsednika domačih vinogradnikov Danila Rihariča in radenskega župana Mihaela Petka, ter po kulturnem programu, katerega so pod vodstvom Marije Slavič, uprizorili folkloristi iz Cerkvenjaka, Kapelski kvartet…, so letos uprizorili tudi trgatev grozdja z nekaj trsov, katere imajo ob svoji vinogradniški hiši, med katerimi je tudi žametna črnina z mariborskega Lenta. Grozdje so stisnili in ga bodo do prihodnjega leta lepo šolali, nato pa poskusili, tokrat pa se je po „uradnem delu“, nadaljevalo družabno srečanje, ter zabava z ansamblom „Luba Užmaha“ iz okolice Šmarja pri Jelšah in Šentjurja…

In kljub dejstvu, da se je na radgonskem območju in v Pomurju istočasno odvijalo kar nekaj takšnih in drugačnih prireditev, pa se je tudi na „Prazniku jeseni in traminca“ zbralo lepo število obiskovalcev od blizu in daleč. Nekateri so prišli tudi z avtobusom, drugi s kolesi, tretji peš kar iz Radencev ipd. In vsi oni so, med drugimi kulinaričnimi in tekočimi dobrotami lahko poskusili tudi novo vino – mošt letnik 2009 ter so se prepričali, da bo letnik spet izvrsten…, zgodba zase pa je bila razstava tramincev z območja Radgonsko – Kapelskih goric!

Sicer pa ne gre prezreti, da so radenski vinogradniki in ljubitelji vina še pred petimi leti bili organizirani v okviru radgonskega vinogradniškega društva, ki pa je bilo zelo številno, zato ni moglo uspešno opravljati vseh funkcij. Z ustanovitvijo samostojnega društva so v Radencih želeli dati večji poudarek predvsem izobraževanju svojih članov, ki v manjših skupinah zagotavlja boljše rezultate, niso pa prekinili niti sodelovanje z radgonskim društvom, s katerimi predvsem sodeluje pri različnih prireditvah. In to se potrjuje kot zelo koristno. Društvo vinogradnikov in ljubiteljev vina Kapela se kljub kratki tradiciji že lahko pohvali s številnimi rezultati. Ob izobraževanju članov vsako leto pripravijo društveno ocenjevanje vin, po vrenju mošta pa organizirajo kletarske večere, na katerih preverjajo kakovost mošta in mladih vin svojih članov. Vsako leto pripravijo tudi strokovni izlet, v tem času so na Kapeli uredili lastno vinogradniško hišo, ki je namenjena potrebam društva. Znotraj so jo že preuredili, v kleti so uredili vinoteko, poleg je tudi stara preša, v bližini vedno stoji klopotec in marsikaj drugega, ki spominja, da gre za vinogradniško in turistično območje.

Besedilo in foto: (O.B.)