Mladi na sejmu Agra

Na letošnjem mednarodnem kmetijsko – živilskem sejmu Agra, bodo od sobote, 21. do četrtka, 26. avgusta 2010 v razstavnem delu ter v strokovnem in družabnem v dogajanju množično sodelovali tudi mladi.
Kako je s kmetijskim izobraževanjem?

MLADOSTNA RODOVITNOST SEJMA AGRA

Na skoraj 300 kvadratnih metrih razstavnih površin Pomurskega sejmišča v Gornji Radgoni, se bo predstavil Konzorcij biotehniških šol, ki letos deluje pod vodstvom centra biotehnike in turizma, Grm Novo mesto. Konzorcij povezuje 11 perspektivnih šol, ki iščejo nove izzive za dobre zaposlitve, za zdravo hrano, za zdravo okolje, ter za načine izobraževanja, v katerih bodo dijaki in študenti z veseljem in zadovoljstvom člani šolskih kolektivov. S projektom Biotehniška področja, šole za življenje in razvoj, uvajajo v slovenski šolski prostor prenovljene programe, ki so jih izdelali v predhodnem projektu Biotehniška področja, najbolj učeča se okolja. Konzorcij odlično sodeluje z ožjim in širšim okoljem: z osnovnimi šolami, katerih učence vabijo, da postanejo njihovi dijaki; s ponudniki zaposlitev, ki jim lahko ponudijo kakovostne kadre; z univerzami, saj dijake dobro pripravijo tudi na nadaljevanje izobraževanja.ž

Na sejmu bodo svoje programe in dejavnosti predstavili: Grm Novo mesto–center biotehnike in turizma, Biotehniška šola Rakičan, Šolski center Šentjur, Biotehniški center Naklo, Biotehniška šola Maribor, Šolski center Ptuj – Biotehniška šola, Tehniški šolski center Nova Gorica – Biotehniška šola, Biotehniški izobraževalni center Ljubljana, Izobraževalni center Piramida, Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje ter Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna. Šole bodo predstavile svoje izobraževalne programe in dejavnosti, pripravljajo pa tudi degustacijo in prodajo izdelkov, ki so jih pridelali in izdelali njihovi dijaki v okviru izobraževalnega procesa. Izobraževanje bodo predstavile tudi slovenske fakultete s področja kmetijstva in živilstva. Na sejmu bodo predstavljeni poklici kot so: kmetijsko-podjetniški tehnik, mehanik kmetijskih in delovnih strojev, živilsko-prehranski tehnik, slaščičar, naravovarstveni tehnik, pek, pomočnik v biotehniki in oskrbi, veterinarski tehnik, konjar, trener konj, učitelj jahanja, ťgreenkeeperŤ, mesar, cvetličar, vrtnar, gospodar na podeželju, mlekar, hortikulturni tehnik… Predstavljeni pa bodo tudi programi biotehniške gimnazije in višješolsko izobraževanje za nazive, kot so: inženir kmetijstva in krajine, inženir naravovarstva, organizator poslovanja v gostinstvu in turizmu, inženir živilstva in prehrane in drugi.

Na sejmu se bo predstavila tudi Zveza društev podeželske mladine Slovenije. Ta bo še posebej dejavna v nedeljo, 22. 8. 2010, na Dan podeželske mladine. Tedaj pripravljajo tekmovanje v košnji trave na tradicionalen način, na katerem se bodo pomerile skupine mladih iz vse Slovenije. Strokovno dogajanje bo ZPMS oplemenitila z okroglo mizo na temo Prednost velikih družin. Z njo želijo vzpodbuditi mlade, naj se odločajo za družine z več otroki in v njih vidijo prednosti. Dan podeželske mladine bodo zaključili z revijo narodnih noš in starih oblačil, ki jo pripravljajo skupaj z Zvezo kmetic Slovenije. Z revijo bi radi pokazali način oblačenja kmečkega človeka nekoč. V okviru revije pa se bo Zveza društev podeželske mladine Slovenije predstavila tudi s sejemsko stojnico.

O.B.