ťViteška penina 2010Ť za vinagovo Royal penino

V okviru bogatega dogajanja na 48. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu „Agra 2010“je na Pomurskem sejmišču v Gornji Radgoni potekal tudi tradicionalni, 7. viteški turnir slovenskih vin.

Na njem so vitezi tokrat, prvič ocenjevali penine svojih družbenikov in večjih vinskih kleti, in sicer so ocenili 20 penin, po pet ekstra suhih, posluhih in roze, iz vse Slovenije, torej iz vseh treh slovenskih vinskih dežel. V prenovljenem prostoru nekdanje igralnice, so pod vodstvom Nataše Petrovič in Alojza Filipiča, najprej potekali pozdravni nagovori: ambasadorja Slovenskega reda vitezov Milana Kneževiča, direktorja Pomurskega sejma Janeza Erjavca, Slovenske vinske kraljice Andreje Erzetič, vinske kraljice Radgonsko-Kapelskih goric Andreje Plohl, ter vodje ocenjevanja, viteza vina I. reda Alojza Filipiča.

V ocenjevanju, ki so ga z lepo domačo pesmijo obogatili člani „Kapelskega kvarteta“ ter „fanfaristi“ – profesorji Glasbene šole Gornja Radgona, so poleg dobre polovice od skupno 96 vinskih vitezov Slovenskega viteškega reda, neuradno sodelovali tudi drugi prisotni gostje, poleg kelihov za prvake posameznih ocenjenih skupin, pa so na koncu razglasili tudi „Viteško penino Slovenije za leto 2010“.

„Viteški turnir“ je sicer zelo pomembna promocija slovenskih vin, vinske branže sploh ter hkrati tudi dvig kulture uživanja vina. Komisija vinskih vitezov, torej sami vrhunskih vinskih strokovnjakov, je vsekakor imela težavno delo, kajti na takšne turnirje mnogi slovenski vinogradniki, tokrat pač peničarji, pošljejo običajno najboljše vzorce iz svojih kleti. Poleg večine penin, ki so jih ocenjevali pa so vitezi pozneje poskusili še „rezervne“ vzorce, in sicer na „viteškem kosilu“ pri Adaniču na Meleh, kjer so ugotovili, da so tudi omenjena vina bila izvrstna. Sicer pa je tokrat bila izbrana tudi osrednja komisija štirih vitezov iz vseh treh treh dežel (Katarina Merlin, Majda Brdnik, Franc Škrobar in dr. Mojmir Wondra), zraven pa je v komisiji prvič bil še gost iz Madžarske, in sicer iz pobratenega viteškega reda, dr. Deneš Palfi. Samo ocenjevanje vseh pa je pokazalo, da Slovenija dejansko premore kakovostne penine.

Na koncu so člani komisije ocenili, da je med ekstra suhimi peninami najboljša penina Ludvika Cuka iz Lendavskih goric, med suhimi je slavila penina Royal iz mariborskega Vinaga, pri posuhih peninah je naslov pripadel penini Pullus iz Ptujske kleti, med roza peninami pa je slavil vzorec Valentina Mastnika iz Zasavja. In med štirimi zmagovalci so izbrali „viteško penino“, to pa je postala Vinagova Royal penina.

Besedilo in foto: O.B.