Bodoči slovaški gastronomi na obisku

Projekt mobilnosti prispeva tudi kulturnem in jezikovnem spoznavanju med mladimi; Bogastvo slovenske in slovaške kulinarike za skupno mizo
RADENCI GOSTIJO MLADE SLOVAKE

Dijaki in dijakinje SŠGT Radenci sodelujejo z vrstniki iz Slovaške

Dijaki in dijakinje Srednje šole za gostinstvo in turizem (SŠGT) Radenci že nekaj let, med drugimi, sodeluje tudi projektu Slovene National Dishes in Europe, ki ga izvajajo pod okriljem Leonardo da Vinci projektov (izmenjava dijakov), kjer še posebej izmenjujejo izkušnje z vrstniki iz Finske in Slovaške. In prav sedaj, v času pomladnega prebujanja narave, gosti SŠGT Radenci, deset dijakinj in dijakov iz Slovaške, ki so prišli na enomesečno izobraževanje, druženje, izmenjavo izkušenj. Tovrstne izmenjave dijakov pa niso nobene počitnice, temveč bodoči gastronomski in turistični delavci opravljajo delovno prakso in vse ostale obveznosti, ki so predvidene z omenjenim mednarodnim projektom, kamor sodi tudi projekt ”Slovenske narodne jedi v Evropi”. Tako mladi Slovaki, ki gostujejo v Radencih štiri tedne, delovno prakso opravljajo v hotelu Radinu.

„Naši gostje so nastanjeni v našem dijaškem domu v Radencih, poleg delovne prakse pa dijaki iz Slovaške (Akademija za gostinstvo in trgovino Novi Zamky, ki šteje skoraj 1000 dijakov op.p.) sodelujejo tudi pri nekaterih aktivnostih na šoli, nekaj aktivnosti pa smo organizirali posebej za njih, predvsem izlete, oglede, plavanje in celo tekmovanje v kuhanju jedi v kotličku na prostem, največ pa je druženja ipd.“, pravi koordinatorka projekta Darja Zlatnik, profesorica angleščine na SŠGT Radenci..

V okviru praktičnega pouka na radenski šoli so slovaški dijaki, skupaj z gostitelji pripravili skupno vajo pri pouku strežbe in kuharstva, dogodek pa so si ogledali tudi nekateri gostje iz Slovaške in radenske šole, na čelu z vodstvi šol in celo vsemi člani Sveta zavoda radenske šole.

Dijaki iz SŠGT Radenci so vrstnikom iz Slovaške pokazali, kako pri nas poteka pouk strežbe in kuharstva, kjer so lahko naredili tudi primerjavo. Ob tem so domači dijaki predstavili slovenske narodne jedi, gostje iz Slovaške pa svoje, vse skupaj pa so predstavili prisotnim na srečanju v Radencih. Sicer pa ravnateljica SŠGT Radenci poudarja, da je možnosti za mednarodno sodelovanje veliko, in da je slednje za dijake več kot koristno, problem pa je predvsem v sredstvih, saj teh vedno primanjkuje, in tukaj skušajo predvsem pridobiti sponzorska sredstva. Poleg z mladimi Finci in Slovaki, so se sedaj odprle tudi možnosti sodelovanja s sosedi iz Madžarske in Avstrije.

In kaj so tokrat slovenski in slovaški dijaki ponudili, kuharji skuhali, natakarji pa postregli?

Slovenci: Puranja ruladica nadevana s porom in rdečim fižolom na omaki iz kisle smetane in bučnega olja; Čemaževa kremna juha; Žrebčkov medaljon po prleško – narastek iz ovsenih kosmičev – zelenjavni snopič na holandski omaki; jogurtova strjenka s svežim jagodičevjem.

Slovaki: Juha iz leče (leče, krompir, prekajena krača, sol, lovorjev list, česen, kis, smetana za kuhanje, mleko, mehka moka, ostra rdeča paprika, jedilno olje); Pečena raca s palačinkami in zeljem (Raca, sol, groba kumina, kuhano zelje, kristalni sladkor, črni poper – mleti, sol); Lokša (krompir, mehka moka, sol); Sladka lokša (mak, marmelada/džem, kakav, orehov, češnjev in jabolčni štrudl, testo, mehka moka, kvas, rumenjak, kristalni sladkor, maslo, mleko, sol, celi orehi…).
Besedilo in foto: O.B.

Podprogram Leonardo da Vinci – poklicno izobraževanje in usposabljanje

Podprogram LdV odgovarja na učne potrebe posameznikov in delodajalcev ter bogati ponudbo poklicnega izobraževanja in usposabljanja, podpira povezovanje socialnih partnerjev in razvoj konkurenčnosti z vlaganjem v znanje delovne sile in izvedbo evropskih politik. Vse aktivnosti podprograma so mednarodne narave. Cilj programa je podpirati pridobivanje in uporabo znanja, spretnosti in kvalifikacij za opravljanje poklica, povečati število in kakovost mednarodnih usposabljanj in povečati zaposljivost posameznikov in njihovo vključenost na evropski trg dela. Program podpira izobraževalne organizacije, podjetja pri mednarodnem sodelovanju, izboljšavah kakovosti, uvajanju inovacij in povečanje privlačnosti poklicnega izobraževanja in usposabljanja.
O.B.