Eko hostel

Minuli konec tedna so v središču Križevcev pri Ljutomeru, na križišču regionalnih cest Ljutomer – Gornja Radgona, Ljutomer – Murska Sobota, odprli 37. hostel v Sloveniji.
KRIŽEVCI DOBILI PRVI EKO HOSTEL V SLOVENIJI

Zakonca Ferlin sta v 130-letni obnovljeni stavbi sredi vasi Križevci pri Ljutomeru odprli lep mladinski hotel z 52 ležišč

Gre za prvi t.i. eko hostel, ki je nameščen v 130-letni spomeniško zaščiteni stavbi, in ki je bila obnovljena v skladu z najsodobnejšimi smernicami s področja učinkovite rabe energije ter zmanjšanja emisij in vplivov na okolje. Družba Munera, ki je v lasti Marijana in Brigite Ferlin, je v obnovo nekdanje stavbe stare pošte v središču vasi Križevci pri Ljutomeru vložila 1,1 milijona evrov, v sklopu hostla, ki ima 52 ležišč v sobah s štirimi ali več posteljami ter v treh kakovostno opremljenih apartmajih, pa je tudi restavracija, v kateri bodo ponujali predvsem domače jedi iz lokalno pridelanih sestavin. Nočitev bo stala 12 evrov.

„Ta hostel se ekološko ogreva in hladi z minimalnim vložkom energije, zraven tega pa se celotni hostel ter tudi prostori gostilne ves čas prezračujejo, tako da je v vseh prostorih vedno svež zrak. Rekuperacija toplote pa pomaga, da ne izgubljamo energije in zato je ogrevanje in hlajenje ekonomično, obenem pa ne povzroča nobenih izpustov, škodljivih okolju," na posebnost hostla v Križevcih opozori Ferlin, ki mu za nakup in obnovo stavbe v skladu z zahtevami Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije ni uspelo pridobiti nepovratnih sredstev. Ferlinova sta se s ponudbo eko hostla preko Popotniškega združenja Slovenije vključila v mednarodno mrežo International Youth Hostel Federation (IYHF).

„Že hostel sam po sebi, ki je prvi tovrstni namestitveni objekt v Sloveniji, ki izpolnjuje najvišje okoljske standarde, je tisti, ki lahko da določeno težo in bi v Križevce lahko privabil popotnike in turiste. Tudi okolica hostla se vklaplja v to ekološko zgodbo," verjame, da bo eko hostel v Križevcih zaživel, predsednik Popotniškega združenja Slovenije Igor Jurišič, ki bo preko svetovne mreže hostlov, ki jih je v 90 državah že okoli 4500, odslej ponujal tudi križevskega. „S svojim programom bo gotovo nekaj posebnega, takih hostlov je v Evropi izredno malo. Poleg križevskega poznamo še dva v Nemčiji in enega v Franciji, ki so narejeni vsak na svoj način, za tisto obdobje, ko so bili narejeni, po visokih okoljskih standardih“, je dodal Jurišič.

Odprtja hostla se je razveselil tudi križevski župan Branko Belec, ki pravi, da so se s tem v občini pričeli prebujati na področju turizma. „Dejstvo je, da bo hostel pritegnil v naše kraje več ljudi od blizu in daleč, in od tega bomo vsi skupaj nekaj imeli, ne samo tisti, ki so v ta hostel investirali“, je novo pridobitev v občini z zadovoljstvom pozdravil križevski župan Branko Belec, ki ga veseli predvsem dejstvo, da se je družba Munera lotila premišljene obnove propadajoče zgradbe v vaškem jedru. Belec je ob tem dodal, da se prav zdaj v neposredni bližini hostla ureja nov park s prireditvenim prostorom in otroškim igriščem, poleg ogleda konj kasačev, ki so posebnost križevske občine, pa bo občinsko vodstvo v prihodnje v turistične namene uredilo tudi območje ob Gajševskem jezeru ter s tem poskrbelo za dodatno ponudbo…
Besedilo in foto: O.B.