Festival prekmurske gibanice in prekmurske šunke

Terme 3000 so konec minulega tedna gostile II. Festival prekmurske gibanice in prekmurske šunke, kjer se je potrdila odličnost omenjenih dobrot na katere so na skrajnjem severovzhodu države ponosni.

""


 


PREKMURSKE DOBROTE ZA DOMAČINE IN GOSTE!


Terme 3000 so konec tedna gostile II. Festival prekmurske gibanice in prekmurske šunke, kjer se je potrdila odličnost omenjenih dobrot na katere so na skrajnjem severovzhodu države ponosni


   


V hotelu Termal in v parku Term 3000 v Moravskih Toplicah je minulo soboto potekala ena največjih pomurskih etno-kulinaričnih turističnih prireditev, II. festival prekmurske šunke in gibanice. Bil je to pravi praznik obeh zaščitenih prekmurskih kulinaričnih dobrot.  Sploh pa je v Termah 3000 predvsem dišalo po prekmurskih dobrotah in avtohtonih izdelkih, ki so jih na ogled in pokušino ponudili organizatorji II. Festivala prekmurske gibanice in prekmurske šunke.  V sodelovanju z Društvom za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot in TIC Moravske Toplice je bila tudi zelenica ob športnem parku Term 3000 v znamenju edinstvenega kulinaričnega in etnološkega izročila Prekmurja. Festival je plod sodelovanja turizma in malega podjetništva s ciljem ozaveščanja o bogati dediščini prekmurske regije in širši turistični predstavitvi na enem mestu. 
   


  ťPonos na kulturno dediščino regije izražamo skozi celovito turistično ponudbo in številne spremljevalne dogodke. Sodelujemo z lokalnimi turističnimi organizacijami in društvi ter s številnimi drugimi kulturnimi, športnimi, rekreacijskimi društvi in prostovoljnimi organizacijami. Pri tem nastopamo v različnih vlogah: bodisi kot pobudniki in nosilci projektov, h katerim vabimo partnerje v okolju, bodisi kot eden izmed sodelujočih partnerjev, pogosto pa tudi kot sponzor, saj številnim projektom namenjamo tudi finančno ali materialno podporoŤ, je o vključenosti in sodelovanju z lokalnim okoljem povedala Vesna Maučec, direktorica hotelov Termal in Ajda, ki je tudi predstavila raznolike spremljevalne dogodke, s katerimi bodo v letošnjem poletju razveseljevali tako goste termalnega središča kot enodnevne obiskovalce iz lokalnega in širšega okolja. 
 


  Pri tem odlično sodeluje tudi TIC Moravske Toplice, s katerim Terme 3000 dobro sodelujejo tudi v okviru drugih skupnih projektov na področju ustvarjanja spremljevalnih dogodkov in skupnih trženjskih aktivnosti, je k sodelovanju pri ustvarjanju kulinarično-etnološkega festivala povabil tudi številne ponudnike rokodelskih in živilskih proizvodov, ki se predstavljajo na ťprekmurskem senjiŤ (prekmurski sejem o.p.). Tradicionalne obrti in rokodelstvo so na festivalu predstavljali na približno dvajsetih stojnicah, obiskovalci pa so se na delavnicah lahko naučili njihove izdelave. Ob tem je TIC Moravske Toplice, v sodelovanju z animatorji Term 3000 poskrbel tudi za izvedbo atraktivnih vaških iger, na katerih se je v prekmurskih običajih pomerilo šest ekip. Na stojnicah so na ogled bili izdelki iz lesa, slame, ličja, šibja, manjkalo ni niti umetnostno kovaštvo, lončarstvo, čebelarstvo, umetnostno struženje lesa, izdelava ptičjih krmilnic, izdelki iz zelišč, sirarstvo ipd.


  ťDanes je pri odločitvah, kam na počitnice, v ospredju možnost raznovrstnih doživetij in v Termah 3000 namenjamo veliko pozornost stalnemu dvigu kakovosti storitev in vsebinski bogatitvi ponudbe. Festival prekmurske gibanice in prekmurske šunke v Termah 3000 je plod sodelovanja Term 3000, Društva za promocijo in zaščito Prekmurskih dobrot in TIC Moravske Toplice in pomeni povezovanje bogatega kulinaričnega in etnološkega izročila ter turizma v Prekmurju. Prireditev smo organizirali s ciljem aktivnega ozaveščanja in širše promocije bogate prekmurske etnološke in kulturne dediščine, tako je športni park Term 3000 konec tedna bil v znamenju prekmurske kulinarike, vinarstva in glasbeŤ, nam je povedala Barbara Stopinšek iz Term 3000.
  


 V okviru festivala, sta ločeni strokovni komisiji, že v dopoldanskem času, pod vodstvom dr. Božidar Žlender (člani komisije: Tomaž Sršen, Štefan Sraka, Boštjan Režonja, Igor Kustecin) in dr. Romane Karas (člani komisije: Jasna Casar, Tanja Džuban, Zdenka Tompa,  Ivanka Donko), ocenjevali prispele vzorce, po približno 15 do 20 prekmurskih gibanic, prekmurskih gibanic in prvič perecev. Organizatorji so k sodelovanju na strokovnem delu festivala povabili številne proizvajalce in ponudnike prekmurske gibanice, prekmurske šunke in perecev. Ocenjeni izdelki pa so nato bili obiskovalcem na ogled v bližnji slaščičarni Café Praliné. Hkrati so sredi tržnice na odprtem ognju v velikem 200 – litrskem kotlu skuhali bograč, visoko kakovostna vina pa so ponudili najboljši domači vinarji. Kot je z zadovoljstvom izpostavil Janko Kodila, predsednik Društva za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot, je prireditev v vsakem pogledu bila uspešna. Za dobro vzdušje so organizatorji poskrbeli tudi z značilnimi prekmurskimi melodijami in folklornimi nastopi, Pevskim zborom Marjetice, Mlade Beltinške bande in zabavnega ansambla SKOK.
                                                                                                                  Besedilo in foto: O.B.


 


""
ZMAGE V MARKIŠAVCE, APAČE IN RADMOŽANCE  
Ker je strokovno ocenjevanje prekmurskih dobrot, šunke in gibanice, imelo tekmovalni pomen je zanimivo videti, kdo je komisiji ponudil najboljše izdelke. Oba predsednika strokovnih komisij, dr. Božidar Žlender (šunke) in dr. Romana Karas (gibanice) sta bila enotnega mnenja, da so izdelki, ki so jih na ocenjevanje poslali posamezniki, turistične kmetije in vinotoči, gostilne in hoteli, zelo kakovostni, le nekoliko so zatajile prekmurske šunke. Skupaj je v treh kategorijah bilo podeljenih osem zlatih medalj, ter še nekaj srebrnih in broanstih odličij. .
    


Končni vrstni red, prekmurska šunka: 1. Mesarija Kodila (Markišavci) 19,25; 2. Gostišče Aleksnder (Rumičev breg, Moravske Toplice) 17,50; 3. Marija in Miran Erniša (Suhi Vrh) 17,50 itd.


     Končni vrstni red, prekmurska gibanica (zlate medalje): 1. Jožica Semler (Apače) 40,10; 2. Turistična kmetija Puhan (Bogojina) 40, 3. Silvo Pal (Velika Polana) 39,60; 4. Turistična kmetija Ferencovi (Krašči) 39,50 itd.
   


 Končni vrstni red, pereci (zlate medalje): 1. Marija Žižek (Lendava) 26,80; 2. Terezija Gaal 26,10; 3. Rozalija Feher (obe Radmožanci) 25,80 itd. 
                                                                                                                                              O.B.