Pomurski gostinci pripravljajo gastronomsko doivetje s tematskimi jedilniki.
TRADICIJA PANONSKEGA KULINARIČNEGA IZROČILA!
Območna obrtno-podjetnika zbornica (OOZ) Murska Sobota (v sodelovanju z OOZ Gornja Radgona, OOZ Lendava in OOZ Ljutomer) je v okviru projekta Doivetje panonske gastronomije skupaj s e nekaterimi partnerji iz Pomurja in sosednjih madarskih upanij Vas in Zala ter ob pomoči strokovnjakov in zunanjih izvajalcev pripravila nove gastronomsko-turistične produkte. Produkti so rezultat projektnih aktivnosti (teoretičnih in praktičnih delavnic, spoznavanja dobrih praks v Sloveniji in tujini, srečanj in pogovorov), ki potekajo e od leta 2010 in gostincem iz regije pomenijo dodatno spodbudo za dvig kakovosti gostinske ponudbe. V okviru projekta so OOZ Murska Sobota in pomurski gostinci pripravili posebne tematske jedilnike, ki so v določenih obdobjih na razpolago gostom, ter posebne vodene kulinarične večere, ki po vzoru najboljih svetovnih kuhinj ponujajo enkratno gastronomsko doivetje, dopolnjeno z lokalnimi posebnostmi, promocijami lokalnih izdelkov, etnografskimi elementi in ponujajo največ, kar lahko v tem trenutku ponudi pomurska oz. panonska kulinarika. Tematski jedilniki temeljijo na tradiciji panonskega kulinaričnega izročila, nadgrajenega s sodobnimi trendi v gastronomiji.
Prvi tak tematski jedilnik so poimenovali Jesenska trgatev (od 19. septembra do 9. oktobra) in se je navezoval na jesenski čas trgatve in spravila pridelkov, predvsem sadja, ki dozori v poznopoletnem in jesenskem času. S spravilom pridelkov, ki so rezultat pridnih rok in ohranjene narave, so povezani tevilni običaji, ki so narekovali kulinariko v tem obdobju, danes pa predstavljajo odlično popestritev in oddih od vsakdanjika. Najbolj tipičen primer je, seveda, trgatev grozdja. Drugi tematski jedilnik Čarobnost buč (10.- 31. oktobra), izvira iz tradicije uporabe buč, bučnih semen in bučnega olja za prehrano. Priprava juh, glavnih jedi, prilog, sladic in solat vse je povezano z bučami in bučnimi proizvodi. Ob tem pa so z bučami povezani tudi lokalni in drugi običaji in etnoloko obarvane prireditve, ki privabljajo radovednee iz irega okolja. Zimski čas je tradicionalno pomenil čas za druabnost in za praznovanja. Dolgi zimski večeri so bili tudi čas tradicionalnega konzerviranja hrane, tipičnega za pomursko okolje. Konzervirana hrana se je tako ohranila dolgo v pomlad. Tradicionalna kulinarika je bila v tem času prilagojena času in dogajanju. Temu tematskemu jedilniku so sodelujoči v projektu dali ime Panonski zakladi (1.- 21. novembra). Spomladanski čas ob koncu aprila pa je čas cvetenja in čas nove rasti. Sveina cvetenja se mea s tradicijo kulinarike v času poljedelskih opravil in se nadgrajuje s sodobnimi dognanji zdrave prehrane. Spomladi je torej čas za cvetoče ito. S cvetenjem pomladi so povezani tudi izdelki iz medu, ki ga čebele nabirajo na cvetočih spomladanskih travnikih, in mlečni izdelki, ki jim raznovrstnost cvetov daje specifičen okus in kakovost.
Tematske jedilnike sicer pripravljajo (ali so e pripravili) samo v gostilnah in gostičih: Adanič (Mele), Ajda (Cankova), Lovenjak (Polana, Lovski dom (Lendava, Marič (Sebeborci), Mencigar (Krajna), Mencinger (Črenjevci, Pri Lujzi (Dobrovnik), Rajh (Bakovci), Tonček ( Beltinci), Vrtnica (Zgornje Konjiče), Zorko (Boreci(, Villa iftar (Moravske Toplice, Zvezda (Beltinci), Vinski hram Brenholc (Jeruzalem), Okrepčevalnica in picerija Malibu (Kapca) in restavracija M Majda mid (Gornja Radgona). Ob petkih pa so (bodo) v nekaterih izmed omenjenih gostič v povezavi s tematskimi jedilniki pripravili tudi vodene kulinarične večere: Čarobnost buč 14. oktobra v gostilni Rajh, 21. oktobra v gostilni Mencinger v Črenjevcih in 28. oktobra v gostilni Lovenjak, Panonski zakladi 4. novembra v gostilni Tonček in Jesenska trgatev 18. novembra v restavraciji M Majda mid.
Zraven smo bili v gostilni Mencinger v Črenjevcih, kjer so se poleg domačega gostinca, ki je pripravil čudovite jedi na temo čarobnost buč, predstavila e znana vinarja: Radgonske gorice d.d. in Kapela vinogradnitvo in vinarstvo, d.o.o. ter Oljarna aruga. tevilni gostje so uivali v tematskih jedeh ter za vsako jed izbrani vrhunski kapljici iz Radgonsko kapelskih goric, za kulturni program so skrbeli tamburai KD Peter Dajnko Črenjevci. Celotni program je povezoval znani moderator in etnolog Botjan Rous, pripravljene jedi pa je predstavil domači gostilničar Stanko tefanec.
Tako so odlični kuharji, po aperitivu dobrodolice s prigrizkom in bučno peno na ajdovem čipsu, pripravili: Bučkin carpaccio (vini: Kapela rizvanec, polsuho, letnik 2011; Radgona sauvignon, suho, letnik 2010), Zrezek po tajersko, bučni narastek (Kapela modri pinot rose, suho, letnik 2009; Radgona ranina, polsuho, letnik 2011); Goveji zrezek s karameliziranimi bučkami (Kapela modra frankinja, suho, letnik 2010; Radgona ciconia modri pinot, suho, letnik 2009; Bučkin sladoled na kremni rezini (Kapela traminec, polsladko, letnik 2010, Radgona srebrna radgonska penina rose, sladko, letnik 2010).
Besedilo in foto: O.B.