Čolnikova trta

Potomko stare ťžametne črnineŤ je rezala tudi Vinska kraljica Slovenije Martina Baškovič.

SEDMIČ SO OPRAVILI REZ ťČOLNIKOVE TRTEŤ

Kar prijetno in veselo je bilo minulo nedeljo okrog poldneva pri Svetih Treh kraljih nad Benediktom v Slovenskih goricah, ko je potekala nadvse zanimiva ťvinogradniškaŤ prireditev, katere se je udeležilo veliko domačinov in gostov. Na griču, tik nad Benediktom, kjer stoji tudi znamenita cerkev sv. Trije kralji, je namreč v organizaciji Društva vinogradnikov Benedikt in občine Benedikt, potekala 7. tradicionalna rez ťČolnikove trteŤ, potomke stare trte z mariborskega Lenta. Cepljenko najstarejše vinske trte na svetu, ki že več kot 400 let raste na Lentu ob reki Dravi, so pri Svetih Treh krajih (v neposredni bližini rojstne hiše domoljuba Dominika Čolnika) zasadili leta 2005, sedaj pa so jo ob pestrem kulturnem in zabavnem programu, sedmič obrezali. Vsekakor so jo tudi ťzaliliŤ z vrhunsko kapljico – Benedičanom, ter vinom, ki ga je v minulih letih dala tudi sama.

Gospodar trte, benediški župan Milan Gumzar, občinski viničar Benedikta, vinski vitez Zlatko Borak, ter botre trte Janez Erjavec, so ob tej priložnosti, poleg žametne črnine – modre kavčine iz Maribora, tokrat šestič obrezali tudi cepljenko avtohtone sorte Radgonsko – Kapelskih goric, Radgonske ranine, katero so zasadili leta 2006 v tem času, ter domačega klintona, ki desetletja raste na tem mestu. Zanimivega dogodka, katerega se je ob desetinah domačinov udeležilo tudi kakšnih 100 popotnikov izpod Nanosa, ki so pred prireditvijo sodelovali v Pasjanu Kristusovega trpljenja,  ter še veliko obiskovalcev in gostov od blizu in daleč, se je udeležila tudi aktualna Vinska kraljica Slovenije Martina Baškovič, ki je poleg župana Gumzarja, viničarja Boraka, ter voditeljice Larise Pseit, nagovorila prisotne. Za kulturni program so poskrbeli MePZ izpod Nanosa in Moška vokalna skupina Slovenskogiriških glasov.

Sicer pa ne gre prezreti, da  je prvo ledeno vino na svetu sploh bilo pridelalo ravno pri Čolniku v Benediktu, in sicer davnega leta 1859. Istega leta se je to zgodilo tudi nekje v Nemčiji o čem so takrat mediji veliko poročali o Benediktu pa ni bilo govora…, mnogi pa tega, žal niti danes ne vedo!

Besedilo in foto: O.B.