Vitezi različnih redov dobro sodelujejo

Skupaj so obrezali „Viteško trto“
V teh že toplih in lepih pomladnih dneh, ko je velika večina trsov po vinorodnih goricah že zdavnaj obrezana in pripravljena na vinski letnik 2012, prihajajo na vrsto tudi simbolni rezi (zlasti potom stare trte z mariborskega Lenta) različnih trt, ki postajajo prava turistična atrakcija po različnih slovenskih krajih in mestih.

In zato ne preseneča, da tudi Slovenski red vitezov vina – Omizje za Pomurje, ki šteje 15 članov, njegov konzul je Franc Škrobar, in Združenje evropskega reda vitezov vina-Konzulat za Slovenijo-Pomursko omizje z nekaj več kot 30 člani in vodjem omizja Ignacom Rajhom, ima v teh dneh polne roke dela. Kako tudi ne, ko pa so vitezi botri na desetine različnim vinskim trtam, zato je njihova dolžnost, da tudi skrbijo zanje in jih negujejo med letom.

""   
Foto: Oste Bakal

Med njimi lepo uspeva trta tudi na tako imenovanem bregu sv. Sebeščana v Pečarovcih v prekmurski občini Puconci. Pred znano gostilo Zelko oziroma „Pri Šöjtiju“ so pomurski vitezi vina že leta 2003 zasadili kar troje za regijo najbolj poznanih sort trsov – radgonsko ranino, traminec in laški rizling, potem pa še znamenito modro kavčino, cepič najstarejše trte na svetu, z mariborskega Lenta. Letos  so vitezi, bilo jih je kar ducat, s skupnimi močmi, trte obrezali že devetič po vrsti, v bližnji gostilni pa je sledilo druženje ob kulinariki in vinu. Gostilničar, sicer znani kuharski mojster Dušan Zelko, ki je razvajal viteze in druge goste, nas je ob obisku seznanil z zanimivo anekdoto, namreč da je v vojaških zemljevidih Sebeščanski breg s 404 metre nadmorske višine vpisan kot najvišji vrh v Pomurju, v civilnih virih pa je tretji najvišji.

Sicer pa so se vitezi obeh redov iz Pomurja že pred leti dogovorili, da bodo vsako leto imeli vsaj dve skupni akciji, in poleg reza, pridejo v poštev tudi različne druge prireditve, srečanja ali druženja. Ob tokratni rezi trte v Pečarovcih je bilo še posebej slovesno, saj so v spomin na zasaditev Radgonske ranine, pomladi 2003, postavili tudi posebno tablo, ki gostom in mimoidočim pokaže kaj se pravzaprav nahaja tik ob pečarovski cerkvi.  
                                                                                                                                    
O.B.