Klopotec na Meranovem in natečaj

Na Meranovem so postavili klopotec in začeli nagradni natečaj ťLidlov mladi vinar 2013Ť

LIDL VLAGA V ZNANJE IN IZKUŠNJE MLADIH STROKOVNJAKOV

Podjetje Lidl Slovenija je v sodelovanju z Univerzitetnim centrom za vinogradništvo in vinarstvo Meranovo Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede (Univerza v Mariboru), ob že tradicionalni postavitvi klopotca na Meranovem, uradno začel prvi nagradni natečaj ťLidlov mladi vinar 2013Ť. V okviru natečaja se bodo znanja in izkušenj željni študenti 2. letnika vinogradništva in vinarstva potegovali za brezplačno strokovno ekskurzijo, ki bo pod okriljem fakultete organizirana spomladi 2014. Najboljši skupini pridelovalcev mladega vina sorte sauvignon, ki ga bo izbrala strokovna komisija, bo nagrado omogočil Lidl Slovenija. V podjetju so namreč prepoznali njihovo predanost delu v vinogradih in gorečo željo po novem znanju. ťLidl kot del svoje družbene zaveze že tradicionalno skrbi za kakovost ter ohranjanje tradicije in dediščine, predvsem v okolju, kjer deluje. V kolikor ob tem pomagamo pri pridobivanju novega znanja in nabiranju izkušenj, smo na to še toliko bolj ponosni. Tako bomo tudi v Sloveniji v sklopu natečaja študentom vinarstva omogočili vse našteto ter pripomogli k boljši prepoznavnosti vin s posestva Meranovo,Ť je ob začetku natečaja izpostavil Andrej Vouk, direktor nabave v Lidlu Slovenija.

    Lidl, ki sicer na svojih policah že ponuja vina z Meranovega, tako v sodelovanju z Univerzitetnim centrom za vinogradništvo in vinarstvo Meranovo Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede, v okviru katere študentje nadaljujejo tradicijo pridelave vrhunskih sort vina, organizira natečaj ťLidlov mladi vinar 2013Ť. Dvanajst študentov drugega letnika omenjene fakultete bo v tekmovalnih skupinah z imeni Nadvojvoda, Mladi princ in Grofje meranski, tekom natečaja od 27. junija do 5. novembra 2013 pod strokovnim mentorstvom pridelovalo mlado vino sorte sauvignon. Z natečajem želi Lidl Slovenija mlade strokovnjake spodbuditi, da se preizkusijo v pridelavi lastnega vina ter tako še dodatno oplemenitijo znanje in pridobijo praktične izkušnje pri delu v vinogradu.

    Mag. Janez Valdhuber, s katedre za vinogradništvo in vinarstvo Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede, je ob začetku natečaja pojasnil: ťVsaka ekipa bo imela enake pogoje za delo, zato bo še toliko bolj pomembno, kaj so se v teh letih že naučili. Preden pa bo v sodih dozorelo dobro vino, bo verjetno potrebno prebrati še kakšno strokovno knjigo.Ť Tekom natečaja bodo vsi tekmovalci imeli enakovredne in enakopravne pogoje za delo, tako v vinogradu kot pri dostopu do pripomočkov za pripravo in nego vina. Najboljše mlado vino bo strokovna komisija izbrala na podlagi ocenjevanja videza, vonja in okusa vina ter skupnega vtisa. Nega vina bo zaključena 5. novembra 2013, pokušnja in izbor najboljšega pa bosta potekali dan kasneje. Na martinovo soboto bo na tradicionalnem martinovanju na Meranovem razglašena še zmagovalna ekipa, ki bo za nagrado prejela brezplačno strokovno ekskurzijo Praktične nagrade s strani podjetja Lidl Slovenija bodo prejeli tudi ostali sodelujoči v natečaju.

    Na severnih obronkih Pohorja, le lučaj stran od Maribora, se razprostirajo vinogradi posestva Meranovo. Tam že desetletja pridelujejo odlična vina sort sauvignon, laški in renski rizling ter sivi in beli pinot. Nadvojvoda Janez, vnuk Marije Terezije, je pred skoraj 200 leti prepoznal posebnosti tamkajšnjih gričev, zasadil trto in tako na Meranovem postavil temelje štajerskega vinogradništva. Ustanovil je prvo vinogradniško šolo v tem delu Štajerske in si leta 1855 z vinom z Meranovega tudi prislužil zlato medaljo na vinskem sejmu v Parizu. Sadovi njegovega dela so ostali vse do danes, saj Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede na posestvu Meranovo nadaljuje tradicijo pridelave vrhunskih sort vina. Ponosni so na priznanja, ki jih njihova vina prejemajo na sejmih doma in v tujini.

O.B.