VinDel med lokalnim in globalnim; vinske prireditve in festivali na Slovenskem

V vinskih praznikih, prireditvah in festivalih se zrcali razvitost naše vinske kulture, naš odnos do vinske trte in vina, naš način življenja in identiteta naroda. V njih se kaže spoštovanje bogate dediščine vinogradništva in vinarstva, kot tudi naša odprtost do novega, do mode in globalnih trendov. Prav zato so vinske prireditve priložnosti za analize med posebnostmi vinorodne Slovenije in globalnim vinskim trgom, ki se nenehno spreminja. Ob pravem »boomu« vinskih (in tudi kulinaričnih) prireditev na Slovenskem pa nikakor ne smemo spregledati lokalnih vinskih čaščenj in praznikov, ki postajajo svojevrstne atrakcije na področju dediščinskega oziroma kulturnega turizma. Zakaj? Zato, ker nam ponujajo avtentično doživetje lokalne, še zlasti gastronomske kulture. Ob tem pa je seveda še kako pomembno, da razvijamo tudi mednarodno primerljive in konkurenčne vinske festivale, ki predstavljajo Slovenijo kot vinorodno državo z bogato, večtisočletno vinsko kulturo. Mednje sodi tudi VinDel – mednarodni salon vina in delikatesnih izdelkov, ki postaja eden od elementov mednarodne prepoznavnosti mesta Maribor kot štajerskega vinskega središča.

Na Slovenskem lahko prepoznamo deset različnih tipov vinskih prireditev in festivalov, usmerjenih v specializirano in segmentirano predstavljanje kulture vina, ki izpostavljajo določene posebnosti in častijo:

  1. posamezno vinsko sorto (traminec, refošk …),
  2. poseben tip / zvrst vina (oranžna vina, penine …),
  3. izbrano vino in tradicionalne kmetijske izdelke / pridelke (pršut in teran …),
  4. vino v kontekstu kompleksnih gastronomskih prireditev (VinDel …),
  5. izbran kraj, vinski okoliš ali vinsko regijo (Salon Jeruzalem …),
  6. vino v povezavi z umetnostjo (Dnevi poezije in vina …),
  7. izobraževalne in družabne prireditve (študentski festival Vino ni voda na Ptuju …),
  8. rekreativne prireditve (nordijska hoja med vinogradi v Svečini …),
  9. izbori za vinske kraljice (nacionalno, regijske, lokalne, izbrane vinske sorte),
  10. novodobne prireditve, ki temeljijo na dediščini vinogradništva in vinarstva (postavljanje klopotcev v vinogradih, Martinovanja …).

VinDel – mednarodni salon vina in delikatesnih izdelkov v Mariboru sodi med najbolj kompleksne, konceptualno in organizacijsko dodelane vinske festivale na Slovenskem. Njegovo poslanstvo je večplastno, namenjeno celovitemu vpogledu in predstavljanju vinske in kulinarične kulture ter povezovanju vinskega in kulinaričnega področja v enovito gastronomsko izkušnjo in doživetje. Pomembno je tako za vinogradniško-vinarski in kmetijski sektor, kot še zlasti za razvoj gastronomskega turizma, strateške razvojne priložnosti za Slovenijo.

Prav zato smo v letih 2012 in 2014 s študenti Fakultete za turistične študije Turistica Univerze na Primorskem izvedli več raziskav med razstavljavci in obiskovalci VinDela ter tudi med študenti. Pod mentorstvom nekaterih profesorjev, zlasti Simona Kermeta in mene, so bile opravljene terenske raziskave, analize in evalvacije, namenjene usmerjanju VinDela v prihodnosti. Kakovostna strokovna evalvacija slehernega vinskega festivala bi vsekakor morala postati standard na področju organizacije tovrstnih dogodkov.

V času inflacije vinskih prireditev in festivalov je pomembno, tako za ponudnike kot za obiskovalce, da se vzpostavi večja preglednost na trgu. Da se izdela piramida vinskih prireditev in festivalov na Slovenskem in se v njihovem kontekstu izpostavi, katere so bolj oziroma manj pomembne z vidika generične promocije Slovenije kot mednarodno prepoznavne vinorodne destinacije. S tem se nikakor ne zmanjšuje pomena in ugleda prireditvam izrazito regionalnega ali lokalnega pomena. Prav nasprotno!

Prihodnost vinskih prireditev in festivalov na Slovenskem je odvisna od mednarodno konkurenčnega znanja in profesionalizma ter poznavanja lastne identitete in razmer na globalnem vinskem trgu. Še zlasti pa od kreativnega in inovativnega vključevanja in povezovanja vinske dediščine in kulture z vinskim turizmom kot segmentom gastronomskega oziroma kulturnega turizma.

dr. Aleš Gačnik, etnolog, vodja Centra za gastronomijo in kulturo vina Univerze na Primorskem ter predstojnik Katedre za kulturni turizem in kulturno dediščino na Fakulteti za turistične študije Turistica / Univerza na Primorskem