"Mozirski gaj" v radgonskih goricah

Mozirski prijatelji vinogradnika Danila Steyerja so desetič postavili klopotec v Steyerjevem vinogradu na Plitvičkem Vrhu

Kar prijetno in razigrano je bilo tik pred Marijinim vnebovzetjem, v Steyerjevih vinogradih na Plitvičkem Vrhu pri Gornji Radgoni, ter pozneje v Steyerjevi kleti v Plitvici. Podobno kot že vrsto let so namreč na obisk k znanim štajerskim vinogradnikom Steyerjevim prišli prijatelji iz Savinjske doline, pravzaprav iz Mozirja in okolice. Namen, enako kot že minulih osem let, postavitev klopotca, ki naj bi odganjal ptiče od zrelih grozdnih jagod. Slednje že hitro zorijo, saj se je tudi narava nekoliko obrnila. V Steyerjevem vinogradu bo grozdje letos prav tako dobro dozorevalo in veliko ga bo, saj so pri omenjeni vinogradniški družini imeli srečo – letos ni bilo ne neurij in ne posebne suše, le nekoliko jim je ponagajala pomladna pozeba. In če toče ne bo v prihodnjih tednih, bo letina odlična, saj tako kažejo prvi rezultate. Mnogi prisotni so že namreč poskusili izjemno sladke jagode avtohtone radgonske ranine, ki jo bodo najbrž že pred koncem avgusta trgali.

Postavljanje klopotcev v vinogradih Slovenskih in Haloških goricah je sicer tradicija, ki jo negujejo tudi današnji vinogradniki. Enako tradicijo negujejo tudi v Vinogradništvu in vinarstvo Steyer, klopotec pa vsako leto postavljajo v vinogradu na Plitvičkem Vrhu, kjer imajo kakšnih 16 ha velik vinograd, ob njem je tudi velik ampelografski vrt, kjer je zasajenih več kot 150 sort vinske trte z vsega sveta. Pri vinogradniški družini Steyer že več kot deset let v svojem največjem vinogradu v začetku avgusta postavljajo klopotec. Postavitev klopotca je pri njih praznik, saj ga vsako leto postavljajo Mozirjani, pravzaprav člani Turističnega društva Mozirje. Da je dogodek zares svečan, se prireditve udeleži veliko Mozirjanov. Letos so se v vinograd pripeljali prvič gostje iz Nizozemske, ki letujejo v Kampu Medina pri Mozirju. Med znanimi Mozirjani so bili župan občine Mozirje Ivo Suhoveršnik, podjetnik Dani Grudnik, ki na področju Mozirja skrbi za prodajo Steyerjevih vin, predstavniki TD Mozirje ter tudi »oče« Mozirskega gaja 80 letni Jože Skornšek. Kakor vsako leto, se je tudi letos prireditve udeležil župan domače občine Franc Pižmoht.

Pred postavitvijo klopotca na »ranto« je goste in druge navzoče pozdravil nosilec vinogradniške dejavnosti Vina Steyer direktor Danilo Steyer, ki je med drugim povedal: »Smo vinogradniška družina, saj obdelujemo 16 ha vinogradov. Vina, ki jih pridelamo, negujemo v svojih aklimatiziranih kleteh. Postavljanje klopotca je v naši hiši, ki jo imenujemo tudi Hiša dišečega traminca, tradicija. Tradicija je tudi, da ga postavljajo naši prijatelji iz Mozirja. To je prilika, da se enkrat letno srečamo v našem podjetju in vinogradu. To je nadvse prijetno doživetje. Vesel sem, da so med nami letos prvič tudi državljani iz Holandije.« Goste iz Nizozemske je pozdravil tudi v angleškem jeziku. Steyerjevi so v svoji novi kleti »Vinskem centru« pripravili srečanje s pogostitvijo in degustacijo njihovih vin, nad katerimi so bili posebno navdušeni Nizozemci, ki so pohvalili njihova vina. Po postavitvi klopotca, katerega je namestil na »ranto« Mozirjan Mihael Fajfar, ga je z mehanizacijo s traktorsko hidravliko na vrh »odpeljal« oče Jože Steyer, ki sicer kot družinski oče skrbi za dela v vinogradu.

Goste sta ob tej priliki pozdravila tudi župana domače občine in Mozirja. Franc Pižmoht je izrazil zadovoljstvo, da Steyerjevi gojijo tradicijo postavljanja klopotca in tovrstnega druženja z Mozirjani. Družini Steyer je zaželel uspešnega dela na področju vinogradništva in vinarstva, saj so največji v tej gospodarski panogi v občini Apače. Kot je dejal, je ponosen na njihove uspehe. Župan Mozirja Ivo Suhoveršnik pa je dejal: »Lepo nam je, kamor vsakoletno prihajamo ob postavitvi klopotca sredi zelenega vinograda. Vesel sem, da so se nam letos pridružili Nizozemci, ki na tak način spoznavajo našo lepo Slovenijo, pa tudi ta del Štajerske, kjer rastejo trte, ki dajejo odlična vina. Zahvalim se gostiteljem, ki nas tukaj postrežejo z imenitno vinsko kapljico.« Ob koncu smo se pogovarjali tudi s Holandci, ki prihajajo iz dežele mlinov na veter. Kot so nam povedali, prvič sledijo taki prireditvi. Povedali so tudi, da bi pri njih klopotec, čim bi ga postavili na drog, začel klopotati, saj v njihovi deželi vetra ne manjka. Navdušeni so bili nad dobrimi vini in gostoljubnostjo. Čudili so se tudi, da se lahko z ljudmi pogovarjajo v nemščini…
O.B.