S spoštovanjem do vina in njegovih ustvarjalcev …
Skozi območje Gornje Radgone, kjer vsako leto poteka najpomembnejše ocenjevanje vin v Sloveniji in hkrati eno najbolj prepoznavnih vinskih ocenjevanj v tem delu Evrope, teče vino le malo manj časa kot reka Mura. Regija je dom najboljše vinske trte in najžlahtnejših vin že od rimskih časov dalje. Z izkušnjami pridelave je skozi stoletja rastla tudi živahna trgovina z vinom. Že 21. januarja 1320 so radgonski meščani od vojvode Friderika pridobili poseben privilegij tovorjenja vina brez carine in mitnine po vsej Štajerski in Avstriji. Kot posest deželnega vojvode je Radgona ohranila tržne privilegije v trgovini z vinom skozi ves srednji vek. Ta tradicija je bila močno prisotna tudi v drugi polovici 19. stoletja. Septembra 1877 je bila v Radgoni velika kmetijska razstava kmetijskih pridelkov, živine in vinogradniške dejavnosti. Pridelava, nega in trženje vina so se v teh krajih razraščali tudi v 20. stoletju.
Častitljivo vinsko zgodovino je v minuli polovici stoletja s sejmom in strokovnim ocenjevanjem v slovenski Gornji Radgoni nadgradil Pomurski sejem. Vina so pomemben del sejemskih predstavitev v Gornji Radgoni že od samega začetka v letu 1962. Kot rojstno leto modernega strokovnega ocenjevanja vin pa štejemo leto 1974 in že v letu 1975 so se slovenskim vzorcem vin pridružili še tuji.
Gornja Radgona leži na stičišču Slovenije z Avstrijo, Hrvaško in Madžarsko. Je središče regije, ki je bogata z vinom in ima na eni strani vrhunske strokovnjake, na drugi pa tudi zahtevne potrošnike in ljubitelje vin. Zato je Gornja Radgona najbolj primerno mesto za preverjanje kakovosti vin, sloves blagovne znamke Vino Slovenija Gornja Radgona pa se širi tudi daleč prek regijskih meja.
PRIZNANJA VINO SLOVENIJA GORNJA RADGONA SO DALJNOSEŽEN, DOBER GLAS O SODELUJOČIH VINARJIH IN NJIHOVIH VINIH
Medalje ocenjevanj, s katerimi vinarji označujejo svoje buteljke v oglaševanju in na trgovskih policah, se vedno znova dokazujejo za odlično promocijsko in tržno sredstvo ter kot nepogrešljivo merilo kakovosti za same proizvajalce in za ljubitelje vin. Največji pomen imajo v Sloveniji in regiji, ki obsega Hrvaško, Avstrijo, Madžarsko in države, ki so nastale na območju bivše Jugoslavije. Vse bolj pa se njihov sloves sočasno s prodajo izdelkov širi tudi širše v Evropo in svet.
Priznanja in medalje Vino Slovenija prinesejo nagrajencu objektiven dokaz kakovosti njegovih vin, mu prinašajo večjo prepoznavnost blagovne znamke, zaupanje kupcev in konkretne tržne učinke. Udeležencem prinašajo ocene strokovnih, neodvisnih komisij certificiranih in izkušenih enologov, potrditev tradicionalne odličnosti, preizkus kakovosti novih izdelkov, hkrati pa odlično usmeritev za nadaljnje delo.
KDO OCENJUJE
Izdelke na mednarodnem ocenjevanju kakovosti vina ocenjujejo strokovne, neodvisne komisije certificiranih in izkušenih preizkuševalcev iz Slovenije in držav, iz katerih prihajajo vzorci. Ocenjevalci prihajajo iz fakultet biotehniške usmeritve, vinarstva, inštitutov za kakovost … Pogoj je, da imajo za ocenjevanje opravljena dodatna usposabljanja, so pridobili ustrezne certifikate in imajo dobre, tudi mednarodne reference.
POSTOPEK OCENJEVANJA
Pravilnik ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona je skupen plod Pomurskega sejma in nosilnih strokovnih institucij ter se glede na nove svetovne (evropske) trende prilagaja razmeram in trgu. Pri ocenjevanju je zagotovljena popolna anonimnost vzorcev. Ocenjevalci so med sabo prostorsko ločeni, tako da med njimi ne more biti dogovarjanja. Člani komisij vnašajo rezultate individualno, tablično, poseben program pa jih zbere v skupno oceno. Strokovnjaki senzorično ocenjujejo zunanji videz vina, sestavo in barvo vsebine, teksturo, vonj in okus. Znotraj posameznih kriterijev ocenjujejo različne lastnosti, različna pa je tudi »teža« posameznih lastnosti v skupni oceni. Na osnovi pomanjkljivosti ali prednosti komisija izdelkom odvzema ali dodaja točke skladno s pravilnikom.
PRIZNANJA IN NAGRADE
Najbolje ocenjeni izdelki so nagrajeni z velikimi zlatimi, srebrnimi in bronastimi medaljami ter šampionskimi naslovi. Med posebna priznanja sodijo Prvaki vinsko turističnih cest, Nagrada Stanka Čurina in Vinar leta. To priznanje prejme vinar oz. vinska klet, ki na ocenjevanju za 5 vzorcev vina v 3 različnih kategorijah pridobi največje število točk. Sodelujejo lahko le vina iz Slovenije, ki so prvič ocenjena v Gornji Radgoni. Upoštevajo se vina iz kategorij Suho belo vino, Suho vino (rdečkasto, rdeče), Polsuho vino (belo, rdečkasto, rdeče), Polsladko vino (belo, rdečkasto, rdeče), Sladko vino (belo, rdečkasto, rdeče), Peneče vino in Posebno vino (naravno sladko desertno, aromatizirano, alkoholizirano, likersko vino).
Pomurski sejem, ki je organizator prestižnega vinskega ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona, je tudi član v UENFW – Union of European National Football Teams of Winemakers. Ta je zavezana temeljnim vrednotam Evropske unije in svetovnega prijateljstva na podlagi kulturnih vrednot vina, nogometa in izobraževanja. Zasledujoč skupno poslanstvo, je bilo v letu 2023 v sklopu ocenjevanja Vino Slovenija prvič organizirano tudi vinsko tekmovanje VINOEURO.
POSVEČENI VINU …
Pomurski sejem ne širi vinske kulture le z ocenjevanjem Vino Slovenija Gornja Radgona in s predstavitvijo vinogradništva in vinarstva na Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu AGRA. Od leta 1996 skrbi za promocijo slovenskega vinogradništva, turizma in kulturne dediščine tudi z institucijo Vinska kraljica Slovenije.
Za Vinsko kraljico Slovenije posebna komisija vsako leto na osnovi javnega natečaja izbere dekle, ki dokaže svojo ljubezen do vinogradniškega izročila, ki zna in zmore širiti kulturo pridelovanja, negovanja in kulturnega uživanja vina kamorkoli v svet … Izkazati se mora z dobrim splošnim znanjem, poznavanjem vinogradništva in vinarstva ter znanjem ponudbe vina. Dokazati mora, da zna vse navedeno suvereno predstaviti tako v slovenskem kot tudi v vsaj enem velikem svetovnem jeziku.
Vsaka izmed Vinskih kraljic Slovenije letno sodeluje na okrog 100 dogodkih, posvečenih širjenju vinske kulture. S svojimi nagovori navdušuje na tisoče poznavalcev in ljubiteljev vin ob priložnostih, kot so rez vinske trte, podelitev priznanj za kakovost vin, vinsko turistični prazniki, trgatev, martinovanje …
Besedilo: Miran Mate
Revija SloVino, vinsko kulinarični trendi, oktober 2023